Our Achievements

We are pleased to announce that YDA students have achieved outstanding results of 100% passing with Merits & Distinctions for RAD exams and 80% Distinctions for CSTD exams. Our YDA competitors have also done remarkably well at various local and international dance competitions.

International Ballet Grand Prix Singapore

5th Place

Athena Chua, Junior 1

Encouragement Awards

Megan Chia, Junior 1
Harmony Chong, Junior 1
Natalie Tan, Junior 2
Hu Hui Jia, Junior 2
Yow Yi Fei, Junior 2

Finalists

Clara Yap, Junior 2
Faith Loh, Junior 2
Jayna Loh, Youth 1
Jadyn Yeo, Youth 1

Scholarship Holders

Yow Yi Fei,, Singapore Dance Theatre BAC Scholarship
Jayna Loh, IBGPS 50% Scholarship
Clara Yap, IBGPS 50% Scholarship
Faith Loh, IBGPS 25% Scholarship

Get The Beat – Singapore

1st Place

Hu Huijia, Ballet Solo 10&U

2nd Place

Trixi Chua, My First Solo 6&U
Harmony Chong, My First Solo 8&U
Jayna Loh, My First Solo 12&U
Trixi Chua, Ballet Solo 6&U
Athena Chua, Ballet Solo 8&U
Athena Chua, Open Solo 8&U
Tessa Chung and Harmony Chong, Any other Style Duo 8&U

3rd Place

Megan Chia, Ballet Solo 8&U
Clara Yap, Ballet Solo 10&U
Jadyn Yeo, Open Solo 12&U
Senior 2 Scholars, Any Other Style Group 15&U

4th Place

Chen Haoran, Ballet 6&U
Harmony Chong, Ballet Solo 8&U
Yow Yi Fei, Ballet Solo 10&U
Jadyn Yeo, Ballet Solo 12&U
Faith Loh, Open Solo 10&U
Yow Yi Fei, Open Solo 10&U
Clara Yap, Open Solo 10&U
Hu Hui Jia, Open Solo 10&U
Pre-Junior Scholars, Classical Group 8&U
Junior Scholars, Classical Group 10&U
Senior 1 Scholars, Classical Group 12&U

5th Place

Natalie Tan, Ballet Solo 9&U
Sarah Goi, Ballet Solo 12&U
Natalie Tan, Open Solo 9&U

Asian Grand Prix Regionals (Singapore)

8th Place (AGP Finalist)

Yow Yi Fei, Pre-Competitive B

10th Place (AGP Finalist)

Hu Hui Jia, Pre-Competitive A

Taiwan Ballet Competition

Finalists

Jayna Loh, Pre-Competitive
Faith Loh, Pre-Competitive
Clara Yap, Pre-Competitive

Star of Canaan Dance International Ballet Competition KL

2nd Place
Yow Yi Fei, Primary A2
4th Place
Natalya Tan, Primary A2
13th Place
Faith Loh, Primary A2
Scholarship holders
Athena Chua, Yow Yi Fei, & Natalya Tan

Asia Dance Arts Festival

Gold Award
Athena Chua, ballet 7-8 years
Natalie Tan, ballet 9-10 years
Yow Yi Fei, ballet 9-10 years
Sarah Seow, ballet 9-10 years
Sydney Tang, ballet 9-10, 11-12 years
Edaline Tan, ballet 11-12 years
Tan Lexuan, ballet 11-12 years
Isabelle Jody Choy, contemp 13-14 years
Joey Lum, ballet 13-14 years
Emily Koe, ballet 13-14, 15+ years
Megan Ling, ballet 15+ years
Jayna Loh and Andrea Ang, ballet duo 7-12 years
Joey Lum and Emily Koe, ballet duo 13+ years
Megan Seah, Cao Yuxuan and Clara Yap, ballet trio 7-12 years
YDA Elite Group Dance, ballet group 13+ years
Silver Award
Megan Chia, ballet 7-8 years
Jillian Chen, ballet 7-8 years
Tessa Chung, ballet 7-8 years
Jenell Tan, ballet 9-10, 11-12 years
Natalya Tan, ballet 9-10 years
Jeanine Chan, ballet 9-10, 11-12 years
Megan Seah, ballet 9-10 years
Huang Yuxi, ballet 13-14 years
Edaline Tan, ballet 13-14 years
Joey Lum, ballet 15+, contemp 13-14 years
YDA Elite Pre-Junior Group Dance, ballet group 7-12 years
Bronze Award
Loh Yik Han, ballet 7-8 years
Cayla Aw, ballet 9-10 years
Anya Ang, ballet 9-10 years
Keira Lee, ballet 9-10 years
Clara Yap, ballet 9-10 years
Cao Yuxuan, ballet 11-12 years
Isabelle Jody Choy, ballet 13-14 years
Tan Lexuan, ballet 13-14 years
Tessa Chung and Harmony Chong, ballet duo 7-12 years

Hong Kong Challenge Cup Dance Competition

Gold Award Anya Ang, 7-9 years
Natalya Tan, 7-9 years
Clara Yap, 10-12 years
Sydney Tang, 10-12 years
Edaline Tan, 10-12 years
Huang Yuxi, 13-15 years
Rydell Tan & Cheryl Teo, 20-29 years
Silver Award
Cayla Aw, 7-9 years
Jillian Chen, 7-9 years
Jenell Tan, 7-9 years
Sarah Seow, 10-12 years
Bronze Award
Loh Yik Han, 7-9 years
Jayna Loh & Andrea Ang, 10-12 years

Masterpiece International Ballet Competition

1st Place

Sydney Tang, Junior A
Tan Le Xuan, Junior B
Emily Koe, Senior A

2nd Place

Jillian Chen, Junior A

3rd Place
Natalie Tan, Junior A
Yow Yi Fei, Junior A
Edaline Tan, Junior B
Joey Lum, Senior B
Finalists
Natalya Tan, Junior A
Anya Ang, Junior A
Clara Yap, Junior A
Faith Loh, Junior A

Get The Beat – Singapore

1st Place
Jillian Chen, My First Solo 8&U
Faith Loh, My First Solo 10&U
Huang Yuxi, My First Solo 14&U
Tessa Chung, Ballet Solo 7&U
Jillian Chen, Ballet Solo 8&U
Jeanine Chan, Ballet Solo 10&U
Sarah Seow, Ballet Solo 10&U
Sydney Tang, Ballet Solo 11&U
Emily Koe, Ballet Solo 13&U
Emily Koe, Ballet Solo 14&U
Natalie Tan, Open Solo 8&U
Yow Yi Fei, Open Solo 9&U
Sydney Tang, Open Solo 10&U
Edaline Tan, Open Solo 11&U
Tessa Chung and Harmony Chong, Duo 8&U
Emily Koe and Joey Lum, Duo 14&U
2nd Place

Naomi Tie, My First Solo 6&U
Cayla Aw, My First Solo 8&U
Naomi Tie, Ballet Solo 6&U
Megan Chia, Ballet Solo 7&U
Faith Loh, Ballet Solo 9&U
Sydney Tang, Ballet Solo 10&U
Tan Le Xuan, Ballet Solo 10&U
Jeanine Chan, Ballet Solo 11&U
Tan Le Xuan, Ballet Solo 11&U
Megan Ling, Ballet Solo 15-19
Emily Koe, Open Solo 13&U
Emily Koe, Student Choreo 14&U
Pre-Junior Scholars Group, 8&U
Scholars Group, 15&U

3rd Place
Megan Seah, My First Solo 10&U
Cao Yuxuan, My First Solo 12&U
Athena Chua, Ballet Solo 7&U
Natalie Tan, Ballet Solo 8&U
Yow Yi Fei, Ballet Solo 9&U
Clara Yap, Ballet Solo 9&U
Edaline Tan, Ballet Solo 11&U
Joey Lum, Ballet Solo 15-19
4th Place

Chen Haoran, Open 5&U
Natalya Tan, Ballet Solo 8&U
Cayla Aw, Ballet Solo 8&U
Loh Yik Han, Ballet Solo 8&U
Edaline Tan, Ballet Solo 12&U
Megan Ling, Ballet Solo 20+
Tessa Chung, Demi-Character Solo 8&U
Joey Lum, Student Choreo 14&U

5th Place
Anya Ang, Ballet Solo 9&U
Jenell Tan, Ballet Solo 9&U
Jenell Tan, Ballet Solo 10&U
Huang Yuxi, Ballet Solo 13&U
Joey Lum, Ballet Solo 14&U
Loh Yik Han, Demi-Character Solo 8&U
Joey Lum, Contemp Solo 14&U
Top 5

Jillian Chen, Mini
Jeanine Chan, Pre-Junior
Tan Le Xuan, Pre-Junior
Sydney Tang, Pre-Junior
Emily Koe, Teen

Pre-Junior Overall Winner

Sydney Tang

Teenager Overall Winner

Emily Koe


CSTD – Born to Perform Solo Competition

1st Place

Megan Ling, Repertoire 16&Over

2nd Place

Tessa Chung, Demi-Character 8&U
Anya Ang, Classical 9&U Novice
Jeanine Chan, Classical 11&U Novice

3rd Place

Natalya Tan, Classical 9&U Novice
Keira Lee, Classical 11&U Novice
Nexe Lok, Repertoire 16&Over


The World Ballet Trial - Tokyo Stage

Staatliche Ballettschule Berlin Training Scholarship holder

Jeanine Chan, Junior B

Brilliant Award

Jeanine Chan, Junior B

Encourage Award

Natalie Tan, Junior A
Jenell Tan, Junior A
Yow Yi Fei, Junior A
Edaline Tan, Junior B


Asian Grand Prix - Regionals (Singapore)

1st Place

Jeanine Chan, Pre-Competitive 2 (AGP Finalist, 100% AGP Ballet Intensive Program Scholarship & 100% Universal Ballet School Scholarship)
Emily Koe, Junior A (AGP Finalist & 100% Kirov Ballet Academy Scholarship)

2nd Place

Sydney Tang, Pre-Competitive 2 (AGP Finalist & 50% AGP Ballet Intensive Program Scholarship)
Joey Lum, Junior A (AGP Finalist & 50% Kirov Ballet Academy Scholarship)

3rd Place

Tan Le Xuan, Pre-Competitive 3 (AGP Finalist & 50% AGP Ballet Intensive Program Scholarship)

7th Place

Edaline Tan, Pre-Competitive 3 (AGP Finalist & 50% AGP Ballet Intensive Program Scholarship)
Megan Ling, Junior B

CSTD Competition

1st Place

Sydney Tang, Classical Solo 9&U
Yow Yi Fei, Classical Solo 9&U Novice
Natalie Tan, Classical Solo 9&U Novice
Joey Lum, Classical Solo 16&Over Repertoire
Joey Lum, Contemporary Solo 13&U

2nd Place

Emily Koe, Classical Solo 16&Over Repertoire
Joey Lum, Classical Solo 13&U

3rd Place

Emily Koe, Classical Solo 13&U
Junior Scholars Group, Classical Groups 9&U


Asian Grand Prix 2017

Finalist

Hu Hui Jia
Jeanine Chan
Edaline Tan


Asia Dance Arts Festival Competition 2017

Overall Ballet Champion

Joey Lum

Gold Award

Emily Koe
Tan Le Xuan
Sydney Tang

Silver Award

Jeanine Chan
Hu Hui Jia
Natalya Tan

Bronze Award

Yow Yi Fei
Jenell Tan


Hong Kong Challenge Cup

Overall Champion

Sydney Tang

Gold Award

Sydney Tang, 7-9 Ballet Solo
Edaline Tan, 10-12 Ballet Solo
Jeanine Chan, 10-12 Ballet Solo
Tan Le Xuan, 10-12 Ballet Solo
Cao Yuxuan, Megan Seah, Kayla Yurie Toh, 10-12 Lyrical Solo
Isabelle Jody Choy , 13-15 Ballet Solo
Emily Koe, 13-15 Ballet Solo
Joey Lum, 13-15 Ballet Solo
Joey Lum, 13-15 Contemporary Solo

Silver Award

Jenell Tan, 7-9 Ballet Solo
Sarah Goi, 10-12 Lyrical Solo

Bronze Award

Natalie Tan & Joy Wee, 7-9 Ballet Duo
Jadyn Yeo, 10-12 Ballet Solo
Sarah Goi, 10-12 Ballet Solo
Natalie Tan, 10-12 Ballet Solo
Edaline Tan, 13-15 Ballet Solo


Korea International Ballet Competition

Special Encouragement Award

Emily Koe


Get The Beat Gala

Overall Champion

Edaline Tan

Top 5 Overall Jenell Tan


Get The Beat Competition

1st Place

Emily Koe, 14&U Classical Solo
Tan Le Xuan, 9&U Classical Solo
Edaline Tan, 10&U Classical Solo
YDA Junior Scholars Team, 10&U Group
Natalie Tan & Joy Wee, 8&U Duo

2nd Place

YDA Senior Scholars Team, Open Category group
Jenell Tan, 8&U Classical Solo
Edaline Tan, 11&U Classical Solo
Joey Lum, 14&U Classical Solo

3rd Place

Natalya Tan, 7&U Classical Solo
Kayla Toh, Megan Sean, Cao Yu Xuan, 10&U Lyrical Trio

4th Place

Natalie Tan, 7&U Classical Solo

5th Place

Yow Yi Fei, 8&U Classical Solo
Megan Ling14&U Contemporary Solo


CSTD Elite Talent Academy

1st Place Natalie Tan

Tokyo Ballet Trial

Silver Award, Joey Lum Young Yee
Bronze Award Sydney Tang
Scholarship Award Sydney Tang

CSTD Competition


1st Place

Natalya Tan Hwee Ting, Demi-Character Solo 7&U

Honorable Mention

Hu Hui Jia, Classical Solo 8&U
YDA Senior Scholars, 15&U Contemporary Group


Hong Kong Challenge Cup


Gold Award

Hu Hui JIa , 8&U Ballet Solo
Natalya Tan, 8&U Ballet Solo
Edna Pang, 13-15 Ballet Solo
Megan Ling, 13-15 Ballet Solo
Megan Ling, 13-15 Jazz Solo
YDA Senior Scholars Group, 13&Over Group


Singapore Youth Arts Festival


Gold Award

YDA Junior Scholars Group

Silver Award

YDA Senior Scholars Groups

Scholarship Winner in RAD Dance Challenge
Edna Pang
Megan Ling

3rd Place (10&U) in CSTD Competition.
Megan Ling

2nd Place (open) in Singapore International Dance Festival
Jeelian Leong

3rd Place (9 years & under) in CSTD Asia Pacific Competition.
Elaine Teo

Scholarship Winners in CSTD Summer Schools